Numanović na okruglom stolu o rodnoj ravnopravnosti
6. Decembra 2022.Fehratović i Redžepović održali press konferenciju – Zajedno raditi na rješavanju problema Bošnjaka
8. Decembra 2022.Sjednica Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o prijedlogu budžeta za 2023. godinu nastavila se i danas.
Narodni poslanici Stranke pravde i pomirenja su uzeli učešće u raspravi na današnjoj sjednici.
Lider Stranke pravde i pomirenja i potpredsjednik Narodne skupštine R. Srbije Usame Zukorlić u svom obraćanju poručio da će SPP podržati prijedlog budžeta jer će iz njega biti finansirana izgradnja kapitalnih infastrukturnih projkata u Sandžaku.</span
– Mi smo u ovoj vladajućoj većini sklopili sporazum koji podrazumijeva infrastrukturne projekte u Sandžaku. Pred nama je prijedlog Zakona o budžetu na 1300 stranica od kojih ne znam koliko je moguće da u kratkom vremenskom periodu možemo pročitati. Kao narodni poslanici SPP-a uložili smo napor i analizirali prijedlog. Jako je važno da se u narednoj godini nastavljaju projekti izgradnje autoputa od Požege do Boljara sa čim se povezuje Sandžak sa Beogradom. Zatim od Požege do Kotromana gdje se uspostavlja veza između Novog Pazara i Sarajeva.
Nama Bošnjacima je važno da se povezujemo i sa Beogradom i sa Sarajevom. Za te projekte biće izdvojeno 2,3 milijarde eura. Pored autoputa jako je važno što se nastavlja sa 2. i 3. fazom projekta gasovoda s kojim bi se od Kopaonika preko Raške do Novog Pazara i Tutina sproveo gas. Što se tiče oblasti građevine – SPP-u će biti jako važno da se i željeznica jednog dana dovede do Novog Pazara, jer Novi Pazar nema željeznicu. Čuli smo ministra Vesića koji je govorio o tome. Ja se nadam da će u što skorijem periodu i taj projekat započeti.
Zukorlić kazao da će Stranka pravde i pomirenja svoje resurse iskoristiti na način kako bi se došlo do što skorije realizacije kapitalnih infrastrukturnih projekata u Sandžaku.
– Uložit ćemo ogroman napor da projekat aerodroma u Sandžaku što prije dođe do faze realizacije. Bošnjaci Sandžaka su raseljeni do te mjere da ih ima 10 puta više u inostranstvu nego u Srbiji. Zato aerodrom, pored ovih velikih projekata, autoputa, gasovoda, pored projekta obnove elektromreže će omogućiti narodu da može lakše da dolazi i da se vraća investitorima da mogu da dođu i ulože i da im taj dio Republike Srbije bude dostupan. Također, posebno nam je važno i uložit ćemo značajan napor za izgradnju Kliničkog centra u Novom Pazaru, a oblasti obrazovanja u Novom Pazaru su potrebne škole, barem jedna škola u najkraćem mogućem periodu je krucijano važna za Novi Pazar jer tamo su škole bi jako opterećene, ima mnogo djece radi se u tri smjene. Novi Pazar je studentski grad i potreban mu je studentski dom i da bi zadržali omladinu koja želi da ostane u Pazaru, ali znate privlači ih Zapad, projekat tehnološkog parka bi značajno tome doprinio. Vidio sam u prijedlogu budžeta da se nekih 4 do 5 miliona eura dodjeljuje opštinama u Sandžaku, ovom prilikom želim pohvaliti opštinu Sjenica koja je u roku od dvije godine uspjela vratiti 80% duga i trenutno predsjednik Munib Mujagić zajedno sa koalicionim partnerima radi 20 projekata u toj opštini. Ja bih zamolio predstavnike Vlade, rezervni ministarstva, da mi neko kaže da li je moguće da takve opštine dobiju dodatne budžete, dodatni iznos budžeta zato što oni ulažu u razvoj. Za razliku od grada iz kojeg ja dolazim i postavljam pitanje predstavnicima Vlade kako je moguće da mi imamo grad u ovoj državi gdje imamo tri neradne i jednu radnu godinu, a u svim tim godinama potroše isti budžet, kazao je Zukorlić.
Na ovom obraćanje reagovao je narodni poslanik Srpske stranke zavetnici Strahinja Erac zamjerajući što je Zukorlić viša puta koristio termin Sandžak.
Narodnik poslanik dr. Jahja Fehratović uključio se u raspravu riječima da njemu ne smetaju termini Šumadija, Mačva, niti bilo koji regionalni, kulturološki naziv, te da ne vidi zašto pojedinim poslanicima smeta kada se pominje Sandžak kao mjesto u kojem žive i Bošnjaci i Srbi i Albanci i Romi i ostali narodi.
Zaim Redžepović narodni poslanik SPP kazao je da značajna budžetska sredstva treba usmjeriti prema Sandžaku, te ih uložiti u izgradnju infrastrukture i dovođenje investitora.
Bez obzira na teškoće koje su lako predvidive, rast stranih investicija u budućnosti će bilježiti rast i to je jako važno, pa u tom kontekstu želim da podvučem da u budućem periodu neka od velikih investicija završi negdje na prostoru od Priboja, Prijepolja, Nove Varoši, Sjenice, preko Tutina do Novog Pazara. Dobro bi biloda ozbiljan investitor dođe tamo i mi ćemo sa našim prijateljima iz koalicije raditi na tome. Ne znam da li je vama poznato, ali mi odavno već govorimo o tome da je potrebno i neophodno da se nastavi željeznička pruga od Raške prema Novom Pazaru.
Razgovaraćemo sa svima sa kojima treba i drago mi je da je ministar Vesić tu i on ima ozbilja sredstva za njegovo ministarstvo i siguran sam da će uraditi mnogo dobrih stvari za prostor za koji ja govorim i odakle ja dolazim, ali nama je jako važno da se u dogledno vrijeme, ako ne sada onda čim prije, da se ta željeznička pruga nastavi. Važno nam je i da se mom Tutinu, odakle ja dolazim, iz rezervi, od novca sa kojim raspolaže, recimo, ministarstvo za javna ulaganja, gdje se radi o 20 milijardi dinara investicija, a trošiće se novac za projekte u prosvjeti, zdravstvu, sportu, kulturi, nađemo način da dio tog novca završi i napravimo u Tutinu recimo jednu halu sportova. Ne znam da li znate – mi to tamo nemamo, iako se godinama pominje. Imamo i drugih problema – mi tamo nemamo sud niti tužilaštvo. Tu su sudske jedinice. Problem je i voda za piće. Tamo i banke odlaze. Evo Komercijalna banka sada ide. Prije 7-8 godina imali smo 7 banaka, a sada imamo 2, a poljoprivrednici uglavnom koriste ove banke i imaće sada problem kako dalje. Dakle, nadam se da ćemo mi zajedno sa našim koalicionim partnerima raditi na rješavanju ovih problema.
Redžepović istakao da je budžet uravnotežen i da zaslužuje apsolutnu podršku.
– Što se tiče budžeta – želim da kažem da su jasna i vidljiva tri stuba bez kojih ništa ne bi imalo smisla. Jasno je da postoji intencija da se očuva životni standard građana R. Srbije i to je jako težak i najvažniji zadatak. U tom kontekstu imamo povećanje penzija, plata u Javnom sektoru, imamo povećanu i minimalnu zaradu. Ja sam to na taj način razumio, to je sve potrebno kako bismo imali ozbiljan životni standard i kako bismo napredovali u tom smislu. Naravno da se može govoriti o tome da li je više novca trebalo uložiti u prosvjetu ili zdravstvo, pa i u vojsku – ali zbog toga postoji vlast i zbog toga su ljudi izabrani da vode zemlju i oni vode računa o tome. U tom dijelu mi nemamo primjedbi i smatramo da je to dobro. Drugi stub – infrastrukturni projekti. Jasno je da se ne odustaje od velikih kapitalnih investicija, nastavlja se rad na autoputevima i to je nešto što je također argument zbog čega ćemo mi i podržati ovaj budžet. Jako nam je važno da se sa tim nastavi i to smatramo dobrim stubom ekonomske politike. Treći stub je energetika i s’ obzirom na sve okolnosti koje postoje bilo mi je jako važno i čuo sam to na Javnom slušanju da mi zapravo imamo rezerve za nabavku gasa i električne energije. To je presudna informacija, jer vrijeme koje nailazi ne treba biti nekakav ekspert pa da se predvidi da će biti potrebno da se interveniše i reaguje. Važno je da ćemo mi imati čime da intervenišemo i da reagujemo i to je jako važno za sve građane R. Srbije.
Prof. dr. Jahja Fehratović je ukazao na neke važne stvari koje se nalaze u budžetu, inicirajući i neke bitne stvari koje treba doraditi.
“Svjedoci smo da nije nimalo jednostavna i lahka situacija u kojoj se nalazimo, ni u državi, ni u regionu i da je svaka pomoć u investiranje, svaka pomoć u ono što znači budućnost građana Repubike Srbije jako važna. U ovom smislu posebno je važno da te takve intervencije krenu prema onim mjestima ili područjima koja se decenijama bila izolirana i koja kao takva nemaju jednake uvjete kao centralni prostori države. Ne smije se dogoditi kao što se događalo do sada da samo prilikom elementarnih nepogoda imamo intervencije države, a hvala svakako ministrima koji su došli u Novi Pazar i u Tutin i iskazali spremnost države da pomogne ono što nas je zadesilo prilikom ovih poslednjih poplava. Treba kao što je sada u ovom budžetu investirati da se takve stvari ne događaju u budućnosti, tj. treba investirati u ove kapitalne i strateške projekte i u tom pogledu mi svakako podržavamo ovaj budžet i zbog investiranja u obrazovne projekte, poput izdvajanja za najmoderniju školu koja se gradi u Sjenici.”
Naglasio da se treba još mnogo ulagati u obrazovanje.
“Mnogo više treba povesti računa i u vaspitnu dimenziju obrazovnog sistema jer smo kao društvo na to isto tako pozvani u svakome smislu. Važno nam je da se ulaže i u kulturu, važno nam je da se izdvaja što više sredstava za kulturu. Nismo baš zadovoljni ovim što je izdvojeno ali smo svjesni da je to jedino moguće u ovom trenutku. Kao što nam je važno sve ono što se radi u zdravstvu, naše društvo je prošlo kroz jedan izuzetno težak period i Ministarstvo zdravlja, zaista to se mora kazati, je iskazalo najveću ozbiljnost i svako ulaganje u zdravstvo, u ove najznačajnije bolnice i kliničke centre je nešto što će uvijek imati podršku svih nas koji dolazimo iz unutrašnjosti. Posebo naglašavam klinički centar, bolnicu u Tirševoj, Institut za majku i dijete jer smo i kao građani, kao roditelji najčešće upućeni na ove institucije i svako izdvajanje za bilo šta u tom pravcu nas raduje, kao što nas raduje izgradnja bolničko-kliničkog centra u Novom Pazaru i kao što nas raduje da ćemo konačno kao građani Republike Srbije moći da se liječimo i na našem prostoru, a to je nešto što utječe na sve nasi što će nam pomoći da još normalnije živimo i da još više budemo privrženi ideji pomirenja i ideji laganja u budućnost.”
Dr. Fehratović je istakao da vjeruje da će ovaj budžet doprinijeti svim kapitalnim investicijama i svemu onome što slijedi.