Zećirović za NOVA S – Za situaciju u Novom Pazaru krive gradska i republička vlast
23. Decembra 2020.Akademik Zukorlić u Parlamentu o pravdi, pravosuđu i bezbjednosti
24. Decembra 2020.Narodni poslanik Stranke pravde i pomirenja Samir Tandir na početku svog obraćanja osvrnuo se na govor narodnog poslanika Milićevića koji je izjavio da manjinske zajednice moraju da poštuju Ustav.
“Svi građani i građanke moraju da poštuju Ustav. Ne mislim da je rečeno ništa zlonamjerno, ali zbog diskursa i zbog definicija to želim da kažem iz dva razloga. Prvo zato što to implicira da manjinske zajednice ne poštuju Ustav, što nije tačno. Drugo, Ustav moraju da poštuju svi građani i građanke u R. Srbiji. Da li se to nekome sviđa ili ne, to apsolutno nije važno. Naravno da ni Ustav nije savršen akt i da je podložan izmjenama, to je između ostalog i moj stav, ali dok je na snazi svi građani i građanke koji žive u R. Srbiji moraju da poštuju taj akt”.
Narodni poslanik Tandir je govorio i o temi etičkog kodeksa u Skupštini R. Srbije. Dodaje da su po njegovom mišljenju ključne riječi pristojnost, ali i između ostalog i politička korektnost.
“To je nešto što ne možete da naučite onog dana kada vam građani daju podršku na izborima. To je nešto prvenstveno što donosite iz svoje kuće i svoje porodice. Ono što ne želite da se vama radi, ne radite drugima. Svako od nas kada bi htio mogao bi da gurne prst u oko nekom drugom. Kada govorimo o kolektivitetima kao narodima da pokrećemo razne povjesne teme, da se bavimo historijom ili revizijom historije, ili interpretacijom historije na svoj način. Takođe, u odnosu između političkih subjekata, stranaka možemo takođe da gurnemo prst u oko jedni drugima i da se bavimo takođe vraćanjem u prošlost, analizom, šta je ko, kada, i kako radio. To pristojni i kulturni ljudi ne rade. Također se tim možemo baviti u međuljudskim odnosima”.
Žao mi je što moramo da usvajamo kodekse ponašanja kao da nisu dio nas, jer čovjek, kako kaže narodni poslanik Samir Tandir, samim prisustvom u Parlamentu mora da svoje kodekse ponašanja podigne na veći nivo.
Istakao da ne želi da se vraća mnogo u prošlost, ali da smo svi svjedoci da su se razne stvari dešavale, od toga da je obezbeđenje reagovalo, preko donošenja kamenja i gađanjem cipela.
Ovaj saziv parlamenta, dodaje, nema problem sa legitimitetom.
“Građani su na slobodnim izborima izašli i glasali za stranke, za narodne poslanike za koje su smatrali da treba da ih predstavljaju i danas smo mi tu. Drago mi je što ovaj saziv nema problem kada je u pitanju disciplina i određena politička korektnost. Ne slažem se sa ponašanjem pojedinih narodnih poslanika koji su, ističući pojedine zastave, željeli da privuku pažnju. Tu govorim o političkoj korektnosti. Svako od nas ima političku opciju, konferenciju za štampu, prostorije stranke i sasvim dovoljno prostora da iskaže svoj politički stav. Ovaj dom u kome se nalazimo, kroz obraćanje i diskusije i argumentaciju, sasvim dovoljno ima prostora da svako iznese svoj stav i da kaže ono što on zastupa, potpuno uvažavajući mišljenje drugog i drugačijeg”.
Koliko SPP posvećuje pažnju vraćanju morala u politiku, samo ime stranke to govori.
“Lider naše stranke akademik Muamer Zukorlić više puta i ovdje u Skupštini i u drugim javnim obraćanjima isticao je da je svrha, između ostalog, našeg bavljenja politikom vraćanje etike u politiku. Kada ćemo imati potpunu poštenu upravu, i državnu i lokalnu samoupravu? Kada ćemo imati takve ljude? Kada ćemo imati bržu upravu? Kada budemo imali sposobnije ljude na tim pozicijama. Ovaj kodeks koji će biti usvojen, zaista je važan. Ipak važnije je od toga da vidimo šta naša djeca uče u školama, šta naša djeca uče u našim kućama, kako mi vaspitavamo našu djecu i generacije koje dolaze. Kada od toga krenemo, neće više biti važno da li imamo poslovnik u Parlamentu ili kodeks koji definiše način ponašanja i ono što je poražavajuće jeste sankcionisanja, dodaje Tandir.
Kao što se i SPP zalaže, pomirenje je ključno.
“Pomirenje ne samo ovdje među ljudima već prevashodno prema narodima. Posebno ovdje gdje mi živimo na zapadnom Balkanu, među političkim opcijama. Važno je da ne unosimo ostrašćenost u politički diskurs jer bliža prošlost nas jako dobro uči da su čak teške izrečene riječi, optužbe na odgovornim mjestima bile čak uvod i u ratove”.