Delegacija BDZ-a na dženazi u Srebrenici
11. Jula 2013.OO BDZ Priboj: Usvojen prijedlog Medžlisa IZ-e Priboj o postavljanju spomen obilježja u Sjeverinu
24. Jula 2013.Bošnjačka demokratska zajednica razmatrala je događaj od 10. 7. 2013. godine kada je grupa pripadnika elitnih jedinica Vojske Srbije (SAJ) u Novome Pazaru verbalno i fizički nasrnula na taksistu Džemala Aličkovića na njegovom radnom mjestu. Pripadnici elitnih jedinica Vojske Srbije u pripitom stanju uputili su Aličkoviću niz uvreda, prijetnji i fašističkih izljeva mržnje na vjerskoj, nacionalnoj i rasnoj osnovi. Tim povodom, Bošnjačka demokratska zajednica daje sljedeće:
SAOPĆENJE ZA JAVNOST
Nedopustivo je da u gradu s više od trinaest neriješenih ubistava u skorije vrijeme, sa svakodnevnim pokušajima ubistava i nečinjenjem pravosudnih, policijskih i drugih organa da se ubice i ubice u pokušaju privedu slovu zakona, pripadnici Vojske Srbije, a naročito njezinih elitnih jedinca, odnose na neprijateljski način prema civilnom stanovništvu izazivajući istovremeno osjećaj nesigurnosti, straha i beznađa kod građanstva te raspirujući vjersku, nacionalnu i rasnu mržnju. Zato od nadležnih organa, a naročito od ministra odbrane i vice premijera Vlade Srbije gospodina Aleksandra Vučića zahtijevamo da se u što kraćem roku ogradi od ovakvih ispada pripadnika VS, te da iste, obzirom da su identificirani od strane policijskih organa, što prije procesuira i na taj način pošalje poruku građanima Sandžaka da je riječ o izoliranom incidentu a nikako o stavu vojnog i državnog vrha Republike Srbije prema njenim građanima druge vjerske, nacionalne i rasne pripadnosti.
Građani Sandžaka, naročito Bošnjaci, još uvijek po lošem pamte ponašanje vojske ove države prema njima devedesetih godina i u prvim godinama nakon 2000., kada su vojne, paravojne, redovne i rezervne snage izazivale svakodnevne incidente, provokacije na vjerskoj, nacionalnoj i rasnoj osnovi, te bezrazložno nasrtale na lični i kolektivni integritet građana nesrpskih nacionalnosti. Zbog toga ovakav čin pripadnika SAJ-a prema Aličkoviću ne smije postati praksa i moraju se što oštrije i efikasnije sprovesti restriktivne zakonske mjere prema počiniocima ovog incidenta.
Naročito je indikativno da se u atmosferi opće osude organa policije zbog nečinjenja da se pravdi sprovedu ubice, ubice u pokušaju, narko-bosovi i drugi u sprezi kriminala i politike događaju ovakvi incidenti u kojima je Vojska Srbije akter. Također je bolna činjenica da su pripadnici specijalnih jedinaca Vojske Srbije Aličkoviću govorili da su poslati u Sandžaka na granicu sa Kosovom da „kolju Albance i muslimane“ noć uoči ukopa 408 novih žrtava Genocida u Srebrenici. Da li se ovdje radi o isplaniranom izazivanju nacionalne i vjerske mržnje ili pak samo nedopustivom ponašanju alkoholisanih pripadnika Vojske Srbije?
Novi Pazar i Sandžak su multikonfesionalne, multietničke i multinacionalne sredine, zato nije dobro da bilo ko izaziva netrpeljivost među različitim narodima i vjerama, a naročito ne organi vlasti zaduženi za bezbjednost i sigurnost svih građana ove države. Ukoliko nadležni ne poduzmu sve radnje da počinioce ovog krupnog incidenta najstrožije kazne, smatrat ćemo da takvo ponašanje nije njihova krivnja već organa vlasti koji su im ili izdali naredbu da se tako ponašaju ili im toleriraju takvo ponašanje.
Informativna služba