KARAVANA SLOBODE U TRIJEBINAMA – Da sačuvamo naš nacionalni i kulturni identitet
4. Novembra 2022.Organiziran skup sjećanja na Muftiju – Pobjedom SPP-a do jedinstva bošnjačkog naroda
7. Novembra 2022.PROGRAM STRANKE PRAVDE I POMIRENJA
„JEDINSTVENO ZA SLOBODNO VIJEĆE DR. MISALA PRAMENKOVIĆ“
Polazeći od potrebe oslobađanja Bošnjačkoga nacionalnoga vijeća od zloupotreba i neophodnosti njegovog vraćanja u okvire onih ovlasti koje propisuju Ustav i zakoni, a prije svega njegovoj namjeni da bude servis Bošnjacima u Republici Srbiji i mehanizam ostvarenja njihovih kolektivnih i individualnih prava, posebno u temeljnim identitetskim oblastima kakve su kultura, jezik, službena upotreba jezika i pisma i informiranje, Stranka pravde i pomirenja pred građane izašla je sa listom JEDINSTVENO ZA SLOBODNO VIJEĆE DR. MISALA PRAMENKOVIĆ na temlju težnji da ostvari sljedeći
P R O G R A M
I. KULTURA
Kultura obuhvata najširi opseg društvenih odlika jednog naroda, počevši od duhovnosti, načina življenja, tradicije i stremljenja ka budućnosti, te se manifestira kroz slojeve kulturnog naslijeđa i projekata koji će osigurati zajednici očuvanje i unapređenje svekolikih kulturalnih osobenosti koje je na razini naroda svijeta čine jedinstvenom.
Lista „Jedinstveno za slobodno Vijeće dr. Misala Pramenković“ u narednom mandatu BNV-a zalagat će se za:
1. Rekonstrukciju, revitalizaciju i temeljnu obnovu Stare čaršije u Novom Pazaru i njeno etabliranje kao otvorenog nacionalnog muzeja i kulturno-historijskog spomenika nulte vrijednosti.
2. Rekonstrukciju, revitalizaciju i temeljnu obnovu Sjeničke tvrđave i njeno etabliranje kao otvorenog nacionalnog muzeja i kulturno-historijskog spomenika nulte vrijednosti.
3. Osnivanje Muzeja bošnjačke kulture i galerije u Tutinu.
4. Osnivanje Muzeja bošnjačke kulture i galerije u Sjenici.
5. Proglašavanje kulturno-historijskog kompleksa „Musala“ u Prijepolju materijalnim kulturnim dobrom od posebnog značaja za Bošnjake u Republici Srbiji.
6. Proglašavanje kulturno-historijskog kompleksa „Hasan-agina džamija“ u Priboju materijalnim kulturnim dobrom od posebnog značaja za Bošnjake u Republici Srbiji.
7. Proglašavanje kulturno-historijskog kompleksa „Mejtaš“ u Novoj Varoši materijalnim kulturnim dobrom od posebnog značaja za Bošnjake u Republici Srbiji.
8. Utemeljenje i izgradnja zgrade Bošnjačkog nacionalnog pozorišta.
9. Obilježavanje važnih historijskih datuma i povjesnih događaja od naročitog utjecaja na bošnjački narod i njegovu sudbinu kroz osnivanje memorijala koji će osigurati trajno kolektivno sjećanje na zločine nad bošnjačkim narodom u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici, Prijepolju i Priboju.
10. Otvaranje ureda Bošnjačkog nacionalnog vijeća u gradovima sa znajačnim brojem Bošnjaka u Republici Srbiji izvan gradova Sandžaka (Beograd, Novi Sad, Subotica, Loznica)
11. Jačanje veza sa institucijama kulture u matici Bosni i Hercegovini.
12. Osnivanje Bošnjačkih kulturnih centara u dijaspori u gradovima gdje Bošnjaci čine značajnu kompaktnu zajednicu.
13. Izrada projekata i podrška postojećim projektima restauracije i revitalizacije spomenika bošnjačke materijalne kulture, posebno srednjovjekovnih džamija, hajrata, hamama, mezaristana, hanova i drugih objekata sa pečatom bošnjačke i islamske duhovnosti.
14. Vraćanje jedinstva Islamske zajednice i ispravljanje nepravdi prema njoj od strane Bošnjačkog nacionalnog vijeća koje permanentno traju od 2007. godine.
15. Digitalizacija materijalne i nematerijalne kulturne baštine Bošnjaka.
16. Kandidiranje materijalnih i nematerijalnih dobara za Listu elemenata kulturnog naslijeđa Republike Srbije kao i nominiranje za UNESCO-listu svjetske kulturne baštine.
17. Izmijeniti i uskladiti imena ulica, naselja i ustanova koja nisu u skaldu sa bošnjačkom kulturom u mjestima gdje su Bošnjaci većina.
II. OBRAZOVANJE
Obrazovanje na bosanskome jeziku jedini je način institucionalnog proučavanja našeg jezika, književnosti, kulture i tradicije, iz tog razloga borit ćemo se za:
1. Sistemsko rješenje prema kome će sva djeca bošnjačke nacionalnosti primarno pohađati nastavu na bosanskome jeziku.
2. Unaprjeđenje kvaliteta planova i programa nastave na bosanskome jeziku za sve identitetske predmete (Bosanski jezik i književnost, Historija, Geografija, Muzička kultura, Likovna kultura).
3. Obezbjeđivanje besplatnih udžebnika za učenike koji pohađaju nastavu na bosanskom jeziku.
4. Jačanje Odsjeka bosanski jezik i bošnjačku književnost na Internacionalnome univerzitetu u Novome Pazaru kao jedine visokoškolske ustanove koja školuje kadar za izvođenje nastave na bosanskome jeziku u Republici Srbiji.
5. Obezbjeđivanje školske i domaće lektire za nastavu na bosanskome jeziku.
6. Organiziranje stručnih simpozija, seminara, naučnih konferencija za prosvjetne radnike.
7. Osnivanje Instituta za bosanski jezik i bošnjačku književnost.
8. U školama u kojima se većinski izvodi nastava na bosanskom jeziku, imenovati časne i poštene članove školskih odbora osnovnih i srednjih škola koji će uticati na imenovanje direktora škola koji će raditi u interesu bošnjačkog naroda u Sandžaku i Srbiji.
III. INFORMIRANJE
Informiranje na bosanskome jeziku veoma je važno za izgradnju kolektivnog osjećaja norme i kulture standardnoga jezika i pravilan govor, naročito mlađih generacija koje su, uslijed svekolike dominacije medijskih sadržaja na srpskom i drugim jezicima kroz medije sa nacionalnim frekvencijama i internet portala i platformi, izložene općoj jezičkoj asimilaciji. Da bi se taj utjecaj bar donekle ublažio i da bi bošnjački narod imao alternativu, nepohodno je:
1. Formirati redakciju na bosanskome jeziku pri javnim servisima Radio televizija Srbije i Radio televizija Vojvodine.
2. Osnovati Odsjek žurnalistike na jednom od univerziteta u Novome Pazaru.
3. Obnoviti rad najstarijeg heftičnika na bosanskome jeziku „Revije Sandžak“.
4. Osnažiti i omogućiti novinarima iz Sandžaka programe usavršavanja sa medijskim udruženjima, ustanovama, institucijama i kućama iz matice Bosne i Hercegovine.
5. U koordinaciji sa ostalim zainteresiranim državnim i nevladinim tijelima i organizacijama raditi na suzbijanju govora mržnje na medijskom prostoru u Srbiji.
IV. SLUŽBENA UPOTREBA JEZIKA I PISMA
1. Izboriti se za uvođenje bosanskoga jezika i pisma u službenu upotrebu u svim javnim ustanovama čiji su osnivači Repubika Srbija i loklane samouprave u sandžačkim gradovima.
2. Izboriti se za uvođenje bosanskoga jezika i pisma u službenu upotrebu u javnim ustanovama i institucijama na republičkom i pokrajinskom nivou.
3. Oformiti Zavod za izdavaštvo na bosanskome jeziku.
4. Osnažiti udruženja bošnjakih pisaca i podržati individualne projekte autora koji svoja djela stvaraju na bosanskome jeziku.
5. Izboriti se da, u skladu sa zakonom, nazivi ustanova, ulica i saobraćajni znaci u sredinama gdje je bosanski jezik uslužbenoj upotrebi budu napisani i na bosanskome jeziku.