
Ministar Zukorlić prisustvovao svečanom obilježavanju Nacionalnog dana Austrije u Beogradu
23. Oktobra 2025.
Radionica „Riječ koja spaja“ – osnaživanje žena kroz inkluzivnu komunikaciju
26. Oktobra 2025.Ženeva, 21. oktobar – Zamjenik predsjednika Stranke pravde i pomirenja, potpredsjednik Narodne skupštine i šef delegacije Srbije na 151. zasjedanju Interparlamentarne unije, Edin Đerlek, učestvovao je na plenumu u okviru opće debate na temu „Poštivanje humanitarnih normi i podrška humanitarnim akcijama u vremenima krize“.
Tokom svog izlaganja istakao je da „međunarodno humanitarno pravo ne predstavlja samo pravni instrument, već moralni kompas čovječanstva“, te dodao da „zaštita života, zdravlja i općenito integriteta ljudi – bilo da je riječ o oružanim sukobima ili elementarnim nepogodama – mora biti imperativ djelovanja onih država u čijim se granicama odvija bilo koji oblik stradanja ili patnje stanovništva, ali i cijele globalne zajednice“.
Ukazao je da, iako povezan i moćan, globalizirani svijet je vrlo ranjiv. Pozvao je poslanike iz cijelog svijeta na jedinstvo u pronalaženju rješenja za probleme koji prevazilaze okvire pojedinačnih parlamenata i država. Naglasio je značaj parlamenata i Interparlamentarne unije, ističući da „poštivanje humanitarnog prava ne zavisi samo od sudova i vlada država, već i od parlamenata, jer su parlamenti institucije koje predstavljaju glas naroda i čuvare vladavine prava“.
„Više od stotinu godina Interparlamentarna unija redovno podsjeća da poštivanje međunarodnog humanitarnog prava nije izbor, već obaveza za sve nas“ – podvukao je Đerlek.
„Odgovornost pojedinca ogleda se u razumijevanju svijeta u kojem živimo, a odgovornost međunarodnih i međuparlamentarnih organizacija u koordinaciji pomoći i reagovanju na krize“, ukazao je potpredsjednik Narodne skupštine i dodao da je „multilateralna saradnja od presudnog značaja jer predstavlja ne samo okvir našeg zajedničkog aktivizma, već i test naše zajedničke humanosti“.
Također je istakao da „imamo moralnu dužnost da svojim angažmanom, govorom i djelovanjem budemo glas onih koji u ovom trenutku ne mogu ili ne smiju govoriti – svih onih koji pate i stradaju, ili žive posljedice naših zajedničkih djelovanja ili nedjelovanja“.
Ukazao je da poslanici trebaju biti podsjetnik da je upravo poštivanje ljudskog dostojanstva osnova svake civilizirane države i odgovornog međunarodnog poretka. Saradnja, dijalog i dosljednost, prema njegovom mišljenju, osnovni su preduvjeti za poštivanje humanitarnog prava.
„Globalni svijet donosi globalne odgovornosti. Prva od njih je da solidarno i udruženo shvatimo da je patnja ili stradanje svakog pojedinca ujedno bol i problem svih nas, ali i da se dio rješenja nalazi u našim rukama“ – zaključio je Đerlek.





