Saopćenje za javnost povodom najavljenog istupanja FK Novi Pazar iz daljeg takmičenja u Prvog ligi Srbije
4. Decembra 2017.Gubitak identiteta plaća se ropstvom
8. Decembra 2017.Autor: Semrija Smailović
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, obilježava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obilježavanje tog dana s ciljem da se unapredi i omogući osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno učešće u društvu. Primarna svrha obilježavanja ovog dana je poboljšanje kvaliteta života osoba s invaliditetom kroz podizanje svijesti o njihovim svakodnevnim problemima te nejednakim pravima i uslovima za život.
Pitamo se koliko bismo znali o ovim osobama da nema zvaničnog obilježavanja, koliko bismo ih često pomenuli ili se sjetili njih? Da li nam pristaje lijepa rečenica, „vi živite sa nama, a ne pored nas“?
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije invalidna lica čine 10 odsto stanovništva. U Srbiji živi oko 700.000 osoba sa invaliditetom, svaka deseta sa nekim oblikom invaliditeta a više od 70 odsto njih je siromašno.
Pod osobom sa invaliditetom smatra se lice koje ima dugoročna fizička, mentalna , intelektualna ili čulna oštećenja koja ih u interakciji sa raznim preprekama mogu ometati u punom i efikasnom učešću u društvu na jednakoj osnovi sa drugima.
Novi Pazar , grad sa 130 000 stanovnika nema jedinstvenu bazu podataka o broju osoba sa invaliditetom. Institucije i udruženja raspolažu podacima o broju svojih korisnika. Znamo da postoji veliki broj osoba sa invaliditetom koje nisu članovi udruženja, ali oni su ipak dio naše zajednice.
Možemo vidjeti brojke, ali da li vidimo osobe sa posebnim potrebama, koliko se brinemo o njima ?
Pitajmo građane da li znaju ko su osobe sa invaliditetom? Kako im pristupiti, razumjeti i pomoći? Koji su njihovi problemi i s kojim se preprekama svakodnevno susreću? Od čega žive i ko im pruža podršku?
Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka kroz programska načela, timski rad i ideju pomirenja stavova, vrijednosti i interesa pokazuje spremnost za zaštitu i afirmaciju porodice, djece, pružanje svih vidova podrške osobama sa invaliditetom.
U februaru 2016. god. usvojen je Akcioni plan za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom za period (2017-2021) u Novom Pazaru. Usvajanje ovog plana je svakako za pohvalu jer se time donekle pokazuje spremnost za prepoznavanje potreba ove populacije i pružanje šanse da budu ravnopravan dio zajednice.
BDZ Sandžaka, svojim konstruktivnim radom značajno je doprijela idejama i dopunama plana, te uključivanjem u radnu grupu za realizaciju Akcionog plana za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom. Pružamo doprinos sugestijama, uočavanjem potreba osoba sa invaliditetom i zalažemo se da sredstva predviđena budžetom budu na adekvatan način raspoređena. Prepoznali smo da kroz unapređenje obrazovanja osoba sa invaliditetom dugoročno pomeramo granice kvaliteta života ove djece. Predložili smo se da se dodatna sredstva iz budžeta dodjele specijalnim odjeljenjima u OŠ „Desanka Maksimović“ u Novom Pazaru. Na naše i moje lično zadovoljstvo prijedlog je prihvaćen. Sredstva će se utrošiti na nabavku udžbenika, didaktičkog materijala, novog pribora za rad, opreme za izvođenje nastava tjelesnog odgoja.
BDZ Sandžaka će se zalagati za rješavanje brojnh problema sa kojima se osobe sa invaliditetom susreću u Novom Pazaru kao što su nerazumijevanje okoline, otežano funkcionisanje porodica u kojima žive osobe sa invaliditetom, nedovoljno edukovan kadar u organima i javnim službama, neadekvatna primjena propisa u oblasti obrazovanja djece sa smetnjama u razvoju, adekvatniju socijalnu i zdrastvenu zaštitu osoba sa posebnim potrebama.
Nedopustivo je da se sjetimo ovih osoba samo Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom. Na rješavanju njihovih problema mora se raditi čitave godine. Ništa nije gore od prijedloga rješenja i zakona, planova i strategija koje ostaju „mrtvo slovo na papiru“.