Tandir: U Bolnici falsifikovali povrede kriminalaca koji su napali Irfana Ugljanina
10. Februara 2021.Dr. Pramenković: Finansijski pomoći ženama ruralnih područja
10. Februara 2021.Skupština Srbije počela je danas sjednicu na kojoj se raspravlja o Prijedlogu zakona o socijalnoj karti. Predsjednik Stranke pravde i pomirenja, narodni poslanik akademik Muamer Zukorlić kazao da je za pitanje socijalne uređenosti i kvaliteta socijalne usluge zavise od tri faktora, od ekonomske stabilnosti, birokratije i stepena korupcije.
– Ova zemlja je proteklih godina, hvala Bogu, bilježila veoma ozbiljne korake u pogledu ekonomske stabilizacije i napretka. Istina, posljednje godine zbog krize izazvane pandemijom covid19, suočavamo se sa ozbiljnim problemima ali i u tom suočavanju imamo pokazatelje da se ipak dobro, čak više nego dobro, nosimo sa tim problemima. Međutim, treba znati da je put pune ekonomske stabilizacije i uspostave ekonomskog prosperiteta veoma dug. Sama činjenica da imamo pozitivne trendove je nešto što uliva optimizam. No, pored ekonomskog faktora koji jeste ključni, potrebna je i zakonodavna uređenost odnosno uređenost birokratskog sistema, od ministarstva do svih drugih institucija uključujući i centre za socijalni rad. Ključni faktor ili tema sa kojom ćemo se još dugo vjerovatno morati nositi jeste pitanje korupcije. Zaštita od korupcije je zapravo jedan od ključnih faktora uspostave pravičnog i pravednog socijalnog sistema u jednoj zemlji. Zapravo sve ono što pojede korupcija ili sve ono što se otuđi kroz korupciju, najprije će biti žrtve oni najslabiji. Oni će prvi biti zapravo zakinuti. Tu svakako mislim na opću sistemsku korupciju, ali posebno mislim na korupciju koja je neposredno vezana za ustanove i institucije i nadležne organe socijalne politike odnosno socijalne usluge ili socijalne pravde.
Zukorlić kazao da vjeruje da će Zakona o socijalnoj karti postati veoma efikasno sredstvo u borbi protiv korupcije na polju socijalne politike.
– Brojne zloupotrebe koje smo imali i nažalost do dan danas imamo. Između ostalog su bile iz razloga što nismo imali uređeni informacioni sistem u pogledu praćenja podataka, ispunjenosti ili ne uslova uključenosti ili isključenosti, onih koji imaju pravo na socijalnu pomoć ili uključenosti onih koji nemaju pravo na socijalnu pomoć. Tako da me raduje usvajanje ovog zakona, a koji će u najmanju ruku, barem onima koji stvarno hoće da se bore protiv korupcije u sektoru socijalne politike i socijalne usluge, imati mogućnost da prate informacije odnosno imaju potrebne podatke, vrlo precizno, na jednom mjestu, objedinjeno, i imaju priliku da tačno znaju da li je neko uključen a nije imao pravo da bude uključen ili da li je isključen bespravno a trebalo je da bude uključen. Jer uvjek, ako imamo one koji su uključeni u određena socijalna primanja a nemaju pravo, ne ispunjavaju za to uslove ili ne spadaju u socijalnu kategoriju, to će direktno značiti da postoje oni koji imaju pravo a koji će biti isključeni. Ukoliko jedni dobiju ono što im ne pripada, to će apriori značiti da će oni izgubiti ono što im pripada. Ovim se pravi jedan veoma važan iskorak u pogledu, neću reći konačnog obračuna jer za konačni obračun pored dobre zakonske regulative ponajprije i još dugo će trajati i biti tako je potrebna ozbiljna politička odluka na svim nivoima da se obračunamo sa korupcijom. Istina, kao što smo čuli i od mog kolege Tandira, ova odlučnost koja se pokazuje u borbi protiv organizovanog kriminala, vjerujem da će se nastaviti u borbi protiv kriminala na svim nivoima kako na lokalnom tako i na centralnoim nivou, ali isto tako i nastaviti na frontu borbe protiv korupcije. Najčešće institucionalna ili sistemska korupcija ima veze i sa kriminalom, a često ili ponekad i sa organizovanim kriminalom. Ovim pravimo jedan veliki iskorak. Dalje će nam trebati da održimo sigurnost, odlučnost, dugotrajnost, kondiciju prije svega u političkoj volji i političkom opredeljenju da do kraja ustrajemo odnosno pobjedimo u pogledu borbe protiv sistemske korupcije a posebno evo sada u povodu ove teme, korupcije u sektoru socijalne politike.
Akademik Zukorlić ukazao i na problem zloupotrebe Centara za socijalni rad u Novom Pazaru i Tutinu.
– Uvijek govorim samo ono što znam, a znam da sa prostora sa kojeg dolazim, dakle u Novome Pazaru, posebno u opštini Tutin sektor socijalne politike predstavlja jedan od najizrazitijih primjera brutalne korupcije i zloupotrebe mehanizama socijalne usluge, slocijalne zaštite, odnosno socijalne pomoći. U opštini Tutin Centar za socijalni rad predstavlja sredstvo tamošnje stranke koja taj narod drži skoro tri decenije u svojvrskom političkom i socijalnom ropstvu jedan od mehanizama držanja tog naroda u takvom stanju jeste Centar za socijalni rad, gdje ako Ministarstvo želi izvršiti inspekcijske nadzore može uz postojeće informacije doći do podataka da su mnogi koji se nalazi na spisku socijalne pomoći isključivo aktivisti i članovi tamošnje vladajuće stranke a pri tom ne ispunjavaju uslove da budu korisnici socijalne pomoći. Naravno, da postoji jedan dio njih koji ispunjave te uslove, ali oni su obavezno ucijenjeni da moraju podržavati tu političku opciju, u protivnom će izgubiti status socijalnog korisnika što je pokazatelj da oni socijalni slučajevi koji im se nisu pominovali oni su izgubili takvu socijalnu pomoć.
Akademik Zukorlić pohvalio saradnju i podršku koju Ministarstvo za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja daje kada je u pitanju rad šest vakufskih-narodnih kuhinja koje funkcionišu na području Sandžaka.
– U tim kuhinjama se hrani nekoliko hiljada građana, one su dostupne svima, funkcionišu uglavnom u mješovitim srednima. Možda su jedine kuhnije koje su do te mjere zaštitile dostojanstvo korisnika da čak ne postoji evidencija ličnih podataka svakog korisnika. Već je pravilo tih kuhinja da svako ko nema topli obrok može doći ili se nahraniti u toj kuhinji ili ponije sa sobom obrok za sebe i svoju porodicu a da pri tom ne mora pokazati ličnu kartu niti biti upisan na neki spisak.
Akademik Zukorlić još jednom ukazao na problem dečijeg dodatka za učenike medrese Gazi Isa-beg, uputivši poziv ministarstvu da ga uvrsti u jedan od prioriteta kako bi što prije bio riješen, kako bi i učenici Medrese kao i učenici ostalih obrazovnih institucija imali pravo na dječiji dodatak.